Soma'Da Önce Kadın Girişimi Üretim Ve Işletme Kooperatifi

Nilgün Yörükeren

Başkan Yardımcısı

Manisa

Soma’da Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi. Kurtuluş Mahallesi, Mevsim Sokak No:3/1 Soma, Manisa

Hakkımızda

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da gerçekleşen maden kazası sonrası, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Mayıs ve Haziran aylarında Soma'yı iki kere ziyaret etti ve yaklaşık 110 hane ile birebir görüştü.
Görüşmeler sırasında, bölgede kadınların çalışmak istediğini fakat alternatif iş olanağı olmadığını gözlemlendi. KAGİDER ziyareti sonrasında Ipsos araştırma şirketi ile görüşülerek ‘Somalı Kadınların İşgücüne Katılım Eğilimi Araştırması’ yapıldı. 150 Somalı madenci yakını kadın ile telefonda anket çalışması yapılan araştırmanın amacı Soma’da yaşayan, faciada yakınlarını kaybeden kadınların ve ilçedeki genel kadın profilinin mevcut durumunu anlamak, potansiyel istihdam olanaklarını saptamak, bölgenin gelişmesi için kadınlara yapılacak yatırımın ve geliştirilmesi düşünülen projelerin ilçenin kadın profiline uygun olup olmadığını ortaya koymaktı. Araştırma çıktıları göz önünde bulundurularak Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi işbirliği ile Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi projesi başlatıldı.
Kadınların iş yaşamına en kolay entegre olabileceği alanlar arasında el işi öne çıktığı için, 50 kişi kapasiteli iki nakış atölyesi, bir seminer odası, 25 kişi kapasiteli bir bilgisayar eğitim odası ve kadınların sohbet edebilecekleri bir oturma odası ile çocuklar için oyuncak odası bulunan eğitim ve üretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği merkez açıldı.

Eğitimler

Soma Kaymakamlığı ile imzalanan protokol nezdinde Somalı kadınlar Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinden el nakışı, tel kırma, iğne oyası ve temel bilgisayar becerileri eğitimlerini aldı.
KAGİDER merkeze kayıtlı kadınlara girişimcilik ve kooperatifçilik eğitimlerini verirken Türkiye Vodafone Vakfı eğitmenleri kadınların dijital platformlarda da etkin olabilmesi ve satış kanallarını arttırabilmesi adına sosyal medya ve e-ticaret sitesi olan sahibinden.com’un kullanımı hakkında bilgilendirici eğitimler verdi.
İğne Oyası, Tel Kırma, El Nakışı, Kooperatifçilik ve Teknoloji eğitimlerini tamamlayan Somalı kadınlara 28 Temmuz 2015 tarihinde Soma’da Önce Kadın: Eğitim ve Üretim Merkezi’nde düzenlenen törenle başarılarının kalıcı bir izi olarak sertifikalarını aldı.

Kooperatifin Kurulması

Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi projesi kapsamında merkeze kayıtlı Somalı kadınlara Kooperatifçilik konusunda eğitim verilmiştir. Bu eğitimlerin ardından Soma'da Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu. 28 Kasım 2015 tarihinde ilk genel kurulu gerçekleşen kooperatifin yönetim kurulu belirlendi.

Daha fazla göster...
MESAJLARIM {{ chatStatus.unReadMessageCount }}
{{ nameShortener(getRoomName(item)) }}
{{ getRoomName(item) }}
{{ item.lastMessage.creationTime | formatDateTr }}
{{ nameShortener(getRoomName(selectedChatRoom)) }}
{{ getRoomName(selectedChatRoom) }}
{{ nameShortener(getMessageName(item)) }}
{{ getMessageName(item) }}
{{ item.creationTime | formatDateTr }}
{{ nameShortener(newChatRoom.toName) }}
{{ newChatRoom.toName }}
DUYURULARIM {{ notificationStatus.unReadNotificationCount }}
{{ item.title }}
{{ item.creationTime | formatDateTr }}
{{ item.message }}