Afet Durumunda Nasıl Destek Olabiliriz?

Afetler, elimizden bir şey gelmediği için kendimizi çaresiz hissettiğimiz, sosyal medya paylaşımlarımızın yetersiz kaldığını düşündüğümüz zamanlar çoğumuz için.

Ne yapabilirim?”, “acaba malzeme desteğine hala ihtiyaç var mı?”, “gönderdiğim tulumlar, çadırlar yerine ulaşacak mı?” diye kendimize  sorduğumuz zamanlar. İnanın, hepimiz sahaya destek verebilir, çözümünün parçası olabiliriz. Yeter ki ne zaman, ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olalım.

Eğer saha ve/ya da arama-kurtarma, gönüllü organizasyonu deneyiminiz varsa afet bölgesine gidebilirsiniz. İlk 72 saat arama kurtarma ve enkaz en büyük öncelik. 

Yine ilk 72 saat afetin büyüklüğün, etkisinin ve acil ihtiyaçların tespiti için oldukça kritik. Eğer bölgeyseniz, İhtiyaç Haritası’nın sosyal medya hesaplarını takip edip, afet haritası oluşturmak için açtığı formları doldurarak veri toplanmasına destek verebilirsiniz. https://www.instagram.com/ihtiyacharitasiofficial/

Afet sırasında ilk aklımıza gelen malzeme göndermek oluyor. Ayni destek çok önemli ancak bölgeden gelen durum ve ihtiyaç raporlarını takip edip, güncel liste dışı malzeme göndermemeye özen göstermemiz gerekiyor. İhtiyaca yönelik olmayan malzemeler hem israfa yol açıyor hem de sahada çalışan gönüllüerin tasnif için zaman kaybetmesine neden oluyor. https://www.instagram.com/ihtiyacharitasiofficial/

İkinci el kıyafet göndermek yerine, yine sahadan gelen listeleri takip edip, o anki ihtiyaçları karşılayabilecek kıyafet ve ayakkabı desteği vermemiz önemli. Hijyen açısından da buna özen göstermemiz gerekli.

Devamı için;

 

MESAJLARIM {{ chatStatus.unReadMessageCount }}
{{ nameShortener(getRoomName(item)) }}
{{ getRoomName(item) }}
{{ item.lastMessage.creationTime | formatDateTr }}
{{ nameShortener(getRoomName(selectedChatRoom)) }}
{{ getRoomName(selectedChatRoom) }}
{{ nameShortener(getMessageName(item)) }}
{{ getMessageName(item) }}
{{ item.creationTime | formatDateTr }}
{{ nameShortener(newChatRoom.toName) }}
{{ newChatRoom.toName }}
DUYURULARIM {{ notificationStatus.unReadNotificationCount }}
{{ item.title }}
{{ item.creationTime | formatDateTr }}
{{ item.message }}